Globální poptávka po logistických prostorách nadále roste. Nejvíce mezi internetovými obchody. E-commerce je na vzestupu také v Česku.

Londýn a Praha, 27. července 2021 – 74 % účastníků průzkumu The Future of Global Logistics Real Estate pořádaného v dubnu 2021 společností JLL (NYSE: JLL) očekává, že dosavadní nárůst poptávky po logistických prostorách bude pokračovat i v následujících třech letech. Průzkum společnosti JLL pokrýval širokou škálu témat, která mohou ovlivnit budoucí poptávku nájemců v tomto vysoce dynamickém sektoru, a zúčastnilo se ho 720 odborníků na logistiku ze 43 zemí a teritorií.

Evoluce digitálního maloobchodu

71 % respondentů očekává na straně provozovatelů internetových obchodů významný nárůst poptávky po logistických objektech. Dalšími oblastmi, které dle respondentů čeká silné zvýšení poptávky po skladech a distribučních centrech, jsou mimo jiné kurýrní a balíková přeprava, logistika třetích stran, zdravotnictví a stavebnictví.

Započatou digitalizaci maloobchodu dále urychlila pandemie nemoci Covid-19, která společnosti donutila změnit své rozhodovací procesy a zaměřit se na rychlost, skladové zásoby a nové technologie. V meziročním srovnání byl vloni nejvyšší nárůst poptávky v logistickém sektoru zaznamenán mezi provozovateli internetových obchodů, na které v roce 2020 připadlo více než 16 % veškerých pronájmů logistických a průmyslových objektů v USA, 22 % v Evropě a dokonce třetina v Číně. Účastníci průzkumu očekávají globální růst napříč logistikou, k němuž by měl přispět zejména sektor elektronické komerce. Podobný vývoj jsme sledovali také v ČR.

“Pandemie nemoci COVID-19 odhalila nové slabiny českého trhu průmyslových nemovitostí a náš kolektivní dopad na místní ekonomiku a životní prostředí. Tempo těchto změn se však zrychlovalo již před vypuknutím pandemie. V nadcházejících letech budou přetrvávat a stále silněji se projevovat klíčové výzvy v podobě transparentnosti, udržitelnosti a dostupnosti pracovních sil a pozemků,” uvedl James Fitzgerald, Head of Industrial Agency, JLL.

“I přes pomalejší tempo na začátku roku 2020 představuje sektor e-commerce od loňského léta významný podíl poptávky po logistických prostorách v České republice. Za posledních 12 měsíců (červenec 2020 - červen 2021) jsme zaregistrovali transakce o ploše přes 155 000 m2 v sektoru e-commerce, což je čtyřnásobně více ve srovnání s předchozím obdobím. Při pohledu na průměr za pětileté období jsou aktuální výsledky online sektoru více než dvojnásobné,” vysvětlila Blanka Vačkova, Head of Research, JLL.

Nástup udržitelných řešení

Z průzkumu společnosti JLL vyplývá, že vzhledem k sílícím tlakům na dekarbonizaci musí odvětví logistiky rychleji zavádět udržitelná řešení. Tento sektor se v současnosti zaměřuje zejména na řešení pro úsporu nákladů, jako je například vyšší energetická účinnost. Důkazem toho je skutečnost, že 73 % respondentů považuje energetickou účinnost za hlavní prioritu v celosvětovém měřítku. Náskok v zavádění udržitelných řešení má Evropa, která by mohla naznačovat budoucí vývoj sektoru. Právě z Evropy pochází nejvyšší počet respondentů, kteří v průzkumu uvedli, že nájemci již přijímají „významná opatření“ (40 %), přičemž globálními leadery v jejich zavádění jsou Nizozemsko (69 %) a Francie (55 %).

„Dlouhodobými leadery v oblasti udržitelnosti nemovitostí jsou západoevropské země. Nám se nicméně daří jejich náskok rychle dohánět. Česká republika je Nizozemskem střední a východní Evropy, protože se v tomto regionu těší vůdčí pozici v udržitelnosti logistických nemovitostí. Vzhledem ke své celosvětové působnosti dnes investoři ve svých portfoliích vyžadují udržitelná aktiva bez ohledu na to, kde se nacházejí jejich nemovitosti. Udržitelnost se již neomezuje pouze na certifikaci zelené budovy, přičemž stále důležitější roli dnes hraje soulad s požadavky na uhlíkovou neutralitu a s taxonomií EU,“ uvedl Steffen Walvius, Head of Sustainability services & ESG, JLL.

Omezená nabídka pozemků

Respondenti v průzkumu vyjádřili obavy z omezené nabídky vhodných pozemků pro výstavbu logistických objektů. Nedostatek pozemků již nyní společnosti nutí odkládat investice do logistiky, a mohl by tak vést ke zpomalení růstu tohoto sektoru. Například 65 % respondentů z Německa, Číny, Nizozemska a Austrálie považuje nedostatek vhodných pozemků za největší překážku, která omezuje poptávku nájemců. Stojí za zmínku, že nedostatek pracovních sil dle názoru respondentů budoucí poptávku omezuje méně než jiné faktory.

Situaci v ČR přiblížila Blanka Vačkova: „V Praze je již několik let pozorován nedostatek dostupných pozemků v kombinaci se silnou poptávkou. To udržuje míru neobsazenosti na minimálních úrovních pod 2 % a na druhé straně ovlivňuje nejvyšší dosažitelné nájemné, které se v posledních několika čtvrtletích zvýšilo na současnou úroveň 5,25 EUR za m2 za měsíc.”

Z průzkumu dále vyplývá, že pro nájemce je klíčovým faktorem také velikost budovy, protože ta má vliv na propustnost skladu, skladovací kapacity a flexibilitu. Ve srovnání se současnou poptávkou lze podle výsledků průzkumu očekávat, že v příštích třech letech se největšímu zájmu nájemců budou těšit objekty o ploše 10 000 až 50 000 metrů čtverečních. Přibližně 27 % respondentů uvedlo, že dojde k výraznému nárůstu poptávky mezi nájemci (+20 %). V regionu EMEA však platí, že v důsledku husté zástavby a vyšších cen pozemků jsou větší budovy pro mnohé developery a nájemce ekonomicky méně výhodné. Tomu odpovídá také zjištění průzkumu, podle něhož 39 % respondentů očekává výrazně vyšší poptávku nájemců po objektech s plochou méně než 5 000 metrů čtverečních. Mezi respondenty z Německa toto číslo dosahuje dokonce 50 %. Stoupající obliba menších objektů tak koreluje s rostoucí poptávkou po městských logistických řešeních. Přibližně 40 % respondentů z regionu EMEA se domnívá, že plocha méně než 5 000 metrů čtverečních bude představovat typický požadavek na městské logistické centrum v tomto regionu.

Transformativní technologie

Pokud jde o budoucnost logistiky, klíčovou roli při transformaci budov a dodavatelských řetězců budou hrát technologie, které poskytnou řešení pro udržitelnost a odpovědi na problémy s nedostatkem pozemků. Ačkoli pokročilé technologie a řešení pro automatizaci doposud zavedli pouze větší nájemci a developeři provozující globální a regionální sítě, 90 % globálních respondentů v průzkumu uvedlo, že souhlasí nebo rozhodně souhlasí s tím, že investice do automatizace a robotiky jsou cestou, jak v budoucnu zlepšit dodavatelské řetězce. Očekává se, že tón v zavádění technologií budou udávat internetové obchody.

O JLL

JLL (NYSE: JLL) je vedoucí realitní poradenská společnost, která se zaměřuje na realitní služby a investiční poradenství. Naší vizí je proměnit svět nemovitostí, vytvářet příležitosti a úžasné prostory, kde mohou lidé dosahovat svých ambicí. Díky tomu vytváříme lepší zítřky pro naše klienty, naše lidi a naše komunity. JLL je členem Fortune 500 s ročním obratem 16,6 miliard dolarů za rok 2020, kancelářemi ve více než 80 zemích světa a s více než 91 tisíci zaměstnanci k 31. březnu 2020. Institutem Ethishere jsme byli jmenováni jednou z nejetičtějších společností na světě 12 po sobě jdoucích let. JLL je jednou z prvních mezinárodních realitních společností v České republice. Našim klientům pomáháme již od roku 1992. JLL je ochranná známka společnosti Jones Lang LaSalle Incorporated. Více se dozvíte na jll.cz.

 

Kontakt: Natália Vítková

Telefon: + 420 724 879 065

Email: Natalia.Vitkova@eu.jll.com

 

 

Sdílejte článek

Kontaktní formulář

Vyplnit formulář

*
*
*
*